4. bilim,sanat,kültür şenliği

Suudi Arabistan’da bulunan Türk okulları arasında her yıl düzenlenen “Bilim, Sanat ve Kültür Şenliği”nin bu yıl dördüncüsü gerçekleştirildi. Bu yıl şenlik, Yemen sınırında, 2000 metrenin üzerinde yükseltisiyle Suudi Arabistan’ın en önemli sayfiye şehirlerinden biri olan Abha’da gerçekleştirildi. Bakıma muhtaç Türk şehitliği, Osmanlı’dan kalma kale ve köprü gibi  Türk eserlerine de sahip olan Abha’daki programa  Suudi Arabistan’da Türk Büyükelçiliği’ne bağlı olarak eğitim ve öğretim yapan 8 Türk okulunun tamamı da katıldı.
Şenliği, Türkiye Cumhuriyeti Suudi Arabistan Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün ve eşi Pınar Gün, Eğitim Müşaviri Hamza Şahin ve eşi Hacer Şahin, okul müdürleri ve idarecileri, okul yönetim kurulu üyeleri, öğretmen ve aileleri ile Suudi Arabistan’ın çeşitli şehirlerinden gelen öğrenci ve velilerden oluşan yaklaşık bin kişi takip etti.

Saat 9:30’da başlayan programda Abha Uluslararası Türk Okulu Müdürü Cemal Şahin, Eğitim Müşaviri Hamza Şahin ve Suudi Arabistan Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün açılış konuşmalarını yaptı. Konuşmasında programın amacının okulları başarı sıralamasına koymak olmadığını söyleyen Eğitim Müşaviri Hamza Şahin, “İşin esprisi şenliktir, eğlenmedir, eğlenirken öğrenmedir”  dedi.  Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün de konuşmasında programın Suudi Arabistan’da bulunan 8 Türk okulunun bir araya gelmesine, kaynaşmasına vesile olduğunu söyledi. “Bu
ilköğretim halk oy. yarışması 1. cidde türk okulu
program benim için bir aile topluluğudur” diyen Gün, Suudi Arabistan’da Türk okullarına izin veren yetkililere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.
Açılış konuşmalarının ardından okullar arası bilgi yarışmasına geçildi. İlköğretim birinci ve ikinci kademe, lise olmak üzere üç kategoride yapılan yarışmalar oldukça çekişmeli geçti. Takımlarını uzun süre coşkulu tezahüratlarla destekleyen öğrenci ve veliler heyecanın daha da artmasına neden oldu.
Bilgi yarışmasında Riyad Uluslararası Türk Okulu ilköğretim birinci kademe ve lise kategorilerinde birinci olurken, İlköğretim ikinci kademede ise birinciliği Cidde Uluslararası Türk Okulu ile paylaştı.
Program, öğleden sonra halkoyunları ekiplerinin sahne alması ile şenlik havasına büründü. Okulların çeşitli yörelere ait oyunları Suudi Arabistan’da adeta Türkiye rüzgârı estirdi. İzleyicilerin coşkulu alkışlarla katıldığı gösterilerde okulların halkoyunu ekipleri hem eğlendiler hem de yarıştılar. İlköğretim birinci kademede Cidde Türk Okulu Artvin Yöresi oyunu ile birinci olurken, lise kategorisinde ise Medine Türk Okulu Kırklareli Yöresi oyunuyla ipi göğüsledi.  
Yine şenlik çerçevesinde yapılan “Çanakkale Zaferi” konulu maket yarışmasında Riyad Uluslararası Türk Okulu’ndan Muhammet Salih Eravcı birinci gelerek bir adet dizüstü bilgisayar kazandı.  Ayrıca açılan stantlarda okullar kendilerini tanıtırken öğrencilerin hazırladığı ilginç projelerden de örnekler sergilediler.  
Yarışmalarda derece alan öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam eden programda son olarak şenlik sponsorlarına teşekkür plaketi verildi. Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün ve eşi Pınar Gün programı sonuna kadar takip ederek Türk toplumunun coşkusuna ortak oldu. Türkiye’den giden 12 öğretmen ve 100 öğrenci ile programı hazırlayan Abha Uluslararası Türk Okulu büyük takdir topladı. İlköğretim birinci kademe bilgi yarışmasında Riyad Türk Okulu öğrencileri tüm soruları doğru cevaplandırarak birinci oldular.
·         İlköğretim birinci kademede bilgi yarışması sıralaması şu şekilde gerçekleşti: Birinci Riyad 150, İkinci Dammam 140, Üçüncü Cidde 130 puan aldı. Dördüncülüğü 120 puanla Abha, Mekke ve Tebük paylaştı. Beşinci Taif, altıncı ise Medine Türk Okulu oldu.
·         İlköğretim ikinci kademe bilgi yarışması sıralaması ise şu şekilde gerçekleşti: 130 puanla Riyad ve Cidde okulları birinciliği paylaştılar. İkinci Mekke Türk Okulu,  üçüncü Medine Türk Okulu oldu. Dördüncülüğü ise Dammam, Tebük ve Abha okulları paylaştı. sonuncu ise Taif Türk Okulu oldu.
·         Lise bilgi yarışmalarında beş Türk Okulu yarıştı. Riyad 110 puanla birinci, Abha 100 puanla ikinci, Cidde ve Tebük 90 puanla üçüncü olurken Medine 80 puanla dördüncü odu.  Bazı okullar Lise kısımlarında çok az öğrenci olduğundan şikâyet ederek bu yarışmalarda istedikleri başarıyı yakalamalarının zor olduğunu söylediler.
                                             Habbala Köyü’ndeki muhteşem kanyon vadisi